Okul

Magazin Nedir

Magazin, 2 ayda, 3 ayda, 4 ayda, 6 ayda, 12 ayda bir farklı süre aralıklarıyla çıkartılan, kişilerin isteklerine bağlı olarak yayınlanan yayınlara magazin denir.

Gazete gibi yayım yapılarak yayınlanan magazin’in en büyük fakrı günlük olarak çıkmamasıdır. Magazin dergilerinin içeriği kısa süreli olmaktan daha uzun süreli yaygın süreçte geçerliliğinin olmasıdır.

Magazin dergisinde genç, yaşlı, kadın, erkek gibi farklılıkları tek bir noktada birleştiren bilgi ve haber veren yayındır. Sayfalarda yazıdan daha çok resimler bulunur. Resimler tam sayfa olarak üzerinde içeriği hakkında bilgiler verilir. Magazin dergilerinin kapağında o dönemin en önemli magazinsel olayına yer verilir, kapak fotoğraflarında tanınmış simalar olmaktadır. Haberi yapılan araştırma konusu olan durumlardan bahsedilir.

Dergiler, gazeteler gibi 3-5 sayfadan değil bir çok sayfadan oluşmasıdır. Konu sıkıntısı çekmeden bir çok konuya ye vererek bahsedilmektedir. 3 ayda bir çıkartılan dergiler bir önceki derginin genel hatları ele alınarak hazırlanabilmektedir.

İlk dergi halkın merakı ve ilgisi sonucunda ortaya çıkmıştır. Konuların sürekliliği ve yaygınlığı ele alınarak uzun süreli yayınların yapılması sağlanmıştır. Daha uzun süreli yayınlarda fazla bilgi, haber biriktirilerek basım yapılmaktadır.

İlk magazin dergilerinde ağırlıklı olarak sanat hayatı, spor dünyası, ünlü kişilerin yaşamlarından kesintiler, tatil yerleri ve dönemin ilk içeceklerine yer verilmiştir. Bilgilerden daha çok fotoğraflara yer verilerek magazinsel yayınlar yapılmaktaydı. Ünlülerin yaşamı göz önünde bulundurularak yaşamlarına yer verilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu