Okul

Malazgirt Zaferinin Önemi

26 Ağustos 1071’de Malazgirt ovasında Selçuklu Sultanı Alparslan ve Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen karşı karşıya gelmişlerdir. Doğuda hızla yayılan Türk-İslam tehlikesine karşı Doğu Roma endişe duymaya başlamıştır. Türklerin seferlerinde halk zulüm görmüyor, yerleşim yerleri tahrip edilmiyor sadece Roma askerleri hedef alınıyordu. Doğu Roma imparatoru bu durumdan oldukça endişe duymuş. Her geçen gün artan Türk-İslam birlikleri Doğu Roma’yı tedirgin etmiştir. Batıya doğru ilerleyen Türkler tehlike oluşturmuştur.

Anadolu topraklarında Roma İmparatorluğu ve Türkler arasında sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Batıya doğru göç etmek zorunda kalan Türklerden rahatsızlık duymuştur. Anadolu coğrafyasında bir çok yere yerleşmiş buraları toprakları olarak benimsemişlerdir. Doğu Roma İmparatorluğu Türkleri Anadolu topraklarından atmak ve uzaklaştırmak için harekete geçmiştir.

Türkler için tarihi zaferlerden sadece biridir. Savaşın zafer getirmesiyle Anadolu toprakları Türk yurdu olarak anılmaya başlanmıştır. Türklere Anadolu toprakları sonuna kadar açan kapıdır. Öncesinde de Dandakan Savaşı yaşanmış ancak Malazgirt savaşı Türkleri Anadolu’ya yerleştirmiştir. Türkler Anadolu topraklarına girerek Türk yurdu haline getirmişlerdir. Türklerin batıya doğru ilerlemesi buradan başlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu