Okul

Mantarların İnsan Yaşamındaki Önemi

Mantarlar canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu ekosistemin önemli parçasıdır. Mantarların varlığı, dünyada canlı hayatının başlaması ile hayvansal atıkların çürütülmesinde rol alırlar. Doğada bulunan bir çok canlının çürüyerek yok olmasını sağlayarak katkı da bulunurlar. Elementlerin serbest bırakarak doğanın parçası olmasını sağlar. Ormanlarda bulunan mantarlar karbondioksit salımı gerçekleştirir.

Toprak ayrıştırılarak bitkilerin yetiştirilmesi için uygun hale getirilir. Bitkiler ve mantarlar birleşerek doğada canlıların yetişmesi sağlanır. Mantarların etkisi ile topraktaki su ve suda çözünen tuzlarda serbest kalır.

Mantarların alglerle birleşerek likenleri oluşturur. Tarım alanında zararlı olan hastalıkların yok edilmesinde mantarlardan yararlanılmaktadır. Zararlı otlarla mücadele edilmesinde de mantarlar kullanılmaktadır.

Mantarlar endüstriyel alanlarda mayalar, fırıncılık, fermantasyonda kullanılır. Mantarlardan yararlanılarak sitrik asit üretimi, peynir yapımında yararlanılır. Tıp alanında ilaç yapımında da kullanılarak faydaları görülmektedir. Amilaz, pektolaz gibi enzimler sayesinde mantarlardan yararlanılmaktadır. Antibiyotik gibi bir çok alanda mantarların etkilerinden yararlanılarak elde edilir. İnsan yaşamı içinde önemli role sahip olan mantarlar ekosistemin düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu