Okul

Marie Curie Hayatı Kısaca

Marie Curie Hayatı, Marie Curie Kim Kısaca, Marie Curie Hayatı Özet

Marie Salomea Sklodowska, atom araştırmacılarından olan fizikçi ve kimyacı 1 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934 yılları arasında yaşamıştır. Polonya doğumlu olup çalışmaları ile birlikte Nobel ödülü kazanmıştır. Uranyum üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu radyoaktif özelliğini keşfetmiştir.

Polonya, Varşova şehrinde dünyaya gelmiştir babası matematik ve fizik öğretmeni olarak ders veriyordu. Annesi kız yurdunda müdürlük görevi yapıyordu. Üç kardeşlerdi ablalarının ikisi tifüs hastalığına yakalanarak öldüler.

Pierre Curie ile birlikte tanışarak 1895’te evlendiler. 1896 yılında diplomasını aldıktan sonra uranyum üzerinde çalışmalara başladı. 1897 yılında da kızının doğumu ile birlikte çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

Marie, kısa bir aradan sonra tekrar toryum üzerinde çalışmalarına devam etmeye başladı yıllardan 1898 yılıydı. Uranyumdan radyoaktif özelliği bozunmasından sonra polonyumu bulduklarını ifade etmişlerdi. Çalışmaları sonucunda Fransa da doktorasını yapan ilk kadın unvanına sahip olmuştur.

Kocası ile birlikte Becquerel Nobel Fizik Ödülünü paylaşmıştır. İkinci Nobel ödülünü 1911 yılında radyum ve polonyum hakkında yaptığı araştırmalar sonucu layık görülmüştür.

Radyasyon üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu Fransa’nın Savoy şehrinde kan kanseri hastalığından gözlerini yummuştur.

Radyum, polonyum ve radyoaktivitelerin keşfini yapmıştır.

marie curie
marie curie

20 Yorumlar

  1. Bence cok iyi bir sayfa hem kısa hem de öz
    Hepinizin ellerine sağlık teşekkür ediyorum♡♡♡

  2. Gerçekten arkadaşlarıma yarın önereceğim çok güzel bir sayfa inşallah daha güzel bilgiler sunarsınız size hayatınızda daima başarılar diliyorum

    1. evet ceren sana katılıyorum senle aynı fikirdeyim çok kısa hoş ve öz bir bilgi vermiş bunu bizden fen öğretmenimiz istemişti sizden hangi dersten istediler veya sen kendinmi araştırmak istedin cevaplarsan sevinirim iyi günler…

  3. çok sağolun işime çok yarayacağına inanıyorum DenkBilgi.com çok çok çok iyi bir site bütün arkadaşlarıma anlatacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu