Okul

Marmara Bölgesinin Tarım Ürünleri Nelerdir

Marmara Bölgesi ülkemizde tarımsal faaliyetlerin yapıldığı önemli yerlerden birisi olmaktadır. Bölgenin yeryüzü şekilleri oldukça müsait olması ile birlikte tarım ürünlerinde çeşitlilikleri görülüyor. İkliminde el verişli olması ile ilgi fazla olmaktadır.

Sebzeler: Bursa ve Adapazarı ovalarında yetiştirilen ürünler olmaktadır burada kabak, domates, patates, patlıcan, sarımsak, soğan ve biber en çok yetiştirilenlerdir.

Zeytin: Marmara bölgesinin güney kesimlerinde zeytinlikler yoğun olarak bulunarak yetiştiriciliği yapılır. Gemlik ve Mudanya’nın zeytinleri ile ünlü olmaktadır. Ege bölgesinden sonra en çok zeytin yetiştiriciliği burada yapılıyor.

Ayçiçeği: Bu bölgelerde ay çiçekleri ihtiyacın %80’lik bir kısmını karşılayarak ülkemizde ilk sırayı almıştır.

Meyve: Bursa bölümünde yetiştirilmeye devam ediliyor burada şeftali, armut, kiraz ve çilek gibi ürünlerin üretildiği biliniyor.

Buğday: İç Anadolu bölgesinden sonra buğday yetiştiriciliğinde Ergene bölümü gelmektedir. Yoğun olarak tarımsal alan el vermektedir.

Tütün: Bursa, Adapazarı ve Balıkesir kesimlerinde yetiştirilmektedir.

Şeker Pancarı: Trakya ve Adapazarı’nda yetiştirilmektedir.

Mısır: Karadeniz bölgesinden sonra en çok yetiştirilen ürün olmaktadır. Bursa ve Adapazarı ovalarında genellikle yetiştiriliyor.

Pirinç: Edirne ile birlikte ülkemizde en çok pirinç yetiştirilen yer olmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu