Okul

Matematiği Bulan Kişi Kimdir

Tarihte ilk matematiğin bulunması hayvanları sayan çobanlar olmuştur. Geçmişten günümüze olasılık sayısı oldukça fazladır. Sayılar zaman içinde kullanılmaya başlandı. Bunlar arasında en zoru olan ise sıfır ( 0 ) sayısının bulunuşudur. Pozitif ve negatif sayılar zaman içinde keşfedilmesine rağmen ortak noktaları zordur. Binlerce yıl öncesinde takımlar ilkel kavimlerin göstergesidir.

Avustralya’da kavimlerin 1,2,3 ve 4’e kadar saydığı biliniyor. Çocukların saydığı ve çevresindekileri hesaplayabilir olmuşlardır. Böylece bir çocuğun dahi binlerce yıl öncesinde saymayı öğrendiğini bilmekteyiz.

Tarımla uğraşan kabileler dahi sahip olduklarını depolarken bile matematiği kullanmışlardır. Sayım yaparak saymayı öğrenip elindekilerin sayılarını hesaplamışlardır. Yıllar içinde matematik gelişmesi ile beraber geometri ve astronomi alanında önemli gelişmeler sağlanmıştır.

Böylece toplumsal ihtiyaçlara göre matematik hayatımızda kullanılır olmuştur. İnsanlar saymayı öğrenerek bir şeylerin kaç olduğunu söylemişlerdir. Hindistan’da tüccarlar dahi matematiğe önem vererek borç alım verimlerinde kullanmışlardır. Yazının icadı ile matematik gelişerek kullanım oranı çok daha fazla olmuştur.

Matematiğin gelişimi 17. yüzyılda kullanılmaya başlanmış oldu. 20. yüzyıllarda ise analiz, cebir, geometri gibi çeşitli dallar keşfedildi. Teoriler kurularak matematiğin keşfedilmesi hız kazanmıştır. Matematik insanların ilgisini çekmesi sonucunda ona bağlı farklı bilim dallarının da ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu