Okul

Mehmet Akif Ersoy’un Anıları

Mehmet Akif Ersoy, Türk milletine örnek olan şairlerimizdendir. Kurtuluş savaşında da gösterdiği mücadele ile tarihimizde önemli yere sahip oldu. İstiklal Marşımızın şairi olan Ersoy’un onu tanıyan ve kitaplara konu anılarını sizlerle paylaşacağız.

Binbaşının İstifası

Mehmet Akif Ersoy, sabah namazına gitmek için Sultanahmet camiine doğru yürür. Yaşlı bir adamın kendisinden önce geldiğini görür. Ne kadar erken gelse de her seferinde kendisinden önce geldiğini görür. Yaşlı adam durmadan ağlamakta gözyaşı dökmektedir. O yaşlı adamın halini şöyle anlatıyor:

Yaşlı insanın bir gün yanına sokularak neden ağladığını sordum. Ona Cenab-ı Hakkın rahmetinin enginliğini anlattım. Bana derdimi tazeleme git dedi. Israrla sormaya dvam ettim. Gözyaşları için bana şunları anlattı:

Ben II. Abdülhamit zamanında orduda binbaşı olarak görev aldım. Ailem zengindi, kışladan ayrılmıyordum ve ailemin vefat haberini aldım. Aile işlerini benden başka yürütecek kimse yoktu. Dilekçe yazarak istifamı istedim, istifam kabul olmamıştı. İkinci ve üçüncü istifamda aynı cevapla karşılaştım.

Hünkara başvurmaya karar verdim. İsteğim kabul edildi, hünkara her şeyi anlattım. Hünkarımız istifa talebimden hoşlanmamıştı, bunu anlamak zor değildi.

Ben sevinerek huzurundan ayrıldık aldık. Evime döndüm ve o gece rüyamda Osmanlı ordusunu tabur tabur, bölük bölük Efendimiz teftiş ediyordu. Ordu kısa sürede tüm cihana karşı kavga verecekti. Ordunun teftişini de Efendimiz yapıyordu.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu