Okul

Mehmet Akif Ersoy’un Çocukluğu Nasıldı Kısaca

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir, yaramaz ve haylaz olmaları onların başarıya ulaşamayacakları anlamına gelmez. Büyük üstadımız şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğu da öyle geçmiştir. Ulaşabildiğimiz bilgiler dahilinde çocukluğu hakkında bilgi vereceğiz.

İstanbul’un Sarıgüzel semtinde 1873 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Hoca Tahir Efendi, Annesi Emine Şerife hanımdır. Babası eğitimli okuma yazma bilen insandır. İlk ismi Ragıf’tır ancak Osmanlı dilinde yer almamıştır. Adı unutularak Akif ismi kullanılmıştır.

Mahalle mektebinde eğitime başlamış ardından Fatih’de Emir-i Buhari’deki eğitime devam etmiş. Fatih merkez rüştiyesine yazılmıştır. Kadri Efendi hocasında Türkçe dersi almıştır. Türkçe’yi öğrenerek kendini geliştirmeye imkan kazanmıştır. Babasının eğitimli olması öğrenimini kolaylaştırmıştır. Arapça ve bir çok dili babasının desteği ile öğrenmiştir. Rüştiye’de eğitim aldığı dönemlerinde Fatih camiinde Selanik’li Esat hocadan Acemce ve Kuran eğitimi aldı.

Babasının vefatının mektebi bırakmak zorunda kalır. Veteriner mektebine yatılı talebe olarak giriş yapar. Okul hayatı oldukça başarılı geçmiştir. Mektepten birincilik ile mezun olmuştur. Orman ve Maadin ve Ziraat Nezare Baytar Müfettiş Muavini olarak işe başlamış. Ülkenin dört bir yanında görevlerde bulunmuştur.

Hayatını Tophane-i Âmire veznedarı olan Emin Beyin kızı İsmet hanımla birleştirmiş, iki kız ve dört erkek evladı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu