Okul

Mekkenin Fethi Hakkında Bilgi

Fetih 11 Ocak 630 tarihinin sabahına karşı Medinelilerden oluşan İslam ordusu harekete geçmiştir. Orduyu yöneten İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) savaşa katılmıştır. Ordunun bilinen sayısı yaklaşık 10.000 kişiden oluşmaktaydı.

Hicretin sekizinci yılı dolmadan Ramazan ayında Mekke’ye karşı işgal başladı. Medineli Müslümanların “Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimse ile çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz” sloganlarını atarak Mekke’ye girmişlerdir. Mekke fethedilir edilmez herkese af getirilecek halk affedilecekti Kabe’nin etrafı dokunulmazlık koyulup çevresindeki putlar ortadan kaldırılmıştır.

Fethin gerçekleşmesi için bir çok sebep görülmüştür. Müslümanlar ve Mekkeli Kureyşliler arasında yapılan Hudaybiye Antlaşmasının ihlal edilmesi, Müslümanların himayesinde olan Huzaa kabilesine saldırılmasıdır. Mekkelilerden istenilen kan parasını reddedip savaşa hazır olduklarını belirtmeleri Müslüman ordusunun savşa için haızrlığa başlamasına sebep olmuştur.

Fetih gerçekleştikten sonar Peygamber Efendimizin Kabe’de verdiği ilk hutbede “Benim halimle sizin haliniz, [Yusuf]’un kardeşlerine dediğinin tıpkısı olacaktır. Yusuf’un kardeşlerine dediği gibi ben de diyorum: “Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok. Allah, sizi bağışlasın. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir. [Yusuf Suresi] 92).” Gidiniz; sizler serbestsiniz.” Sözlerine yer verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu