Okul

Melek Nedir? Meleklerin Görevleri ve Özellikleri Nelerdir?

Allah’ın yarattığı ruhani varlıklar olan melekler, insanlardan ayrılan özellikleri ile bazı önemli görevler için yaratılmışlardır. Her meleğin kendine göre görevi bulunmaktadır. Gözle göremeyip elle tutmamız mümkün olmayan melekler, tıpkı aklımız ve ruhumuz gibi soyut varlıklardır. Melekler varlığı konusunda Kuran’da pek çok ayet bulmak mümkünken bu konuda Hz. Muhammed’inde meleklerin varlığını kanıtlayan hadisleri bulunmaktadır. Meleklerin insanlık için önemli görevleri vardır. Meleklerin önemli görevleri arasında, peygamberlere ilahi kitaplarını ileten varlıklardır. Bu özellikleri nedeniyle Meleklere iman Müslümanlığın önemli gerekliliklerinden biridir.

Meleklerin Görevleri Nelerdir?

Allah tarafından sayısızca yaratılmış olan meleklerden Kuran ve hadislerde bahsedilen kadarı insanlar tarafından bilinmektedir. Dört büyük melek olarak bilinen Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil meleklerinin oldukça önemli görevleri bulunmaktadır. Azrail meleğinin can almakla görevli olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir.

Meleklerin Özellikleri Nelerdir?

Melekleri insanlardan ayıran en temel özellik, sürekli olarak Allah’a ibadet eden varlık olmalarıdır. Sadece iyilik yapabilme yeteneğine sahip olan melekler, kötülük nedir bilmezler. Meleklerde cinsiyet kavramı yoktur. Yeme, içme ve uyku gibi insanlar için önemli olan ihtiyaçları yoktur. Nurdan yaratılmış olan melekleri gözle görmek mümkün değildir. Melekler arasında evlenme yoktur. Yorulmak ve usanmak gibi hisleri olmadığı gibi, yaşlanmak ve genç kalmak gibi de kavramlar yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu