Dini Bilgiler

Melekler Niçin Yaratıldı

Melekler tıpkı insan ve cinler gibi Allah’a ibadet ve o’nu tesbih etmek için yaratılmış varlıklardır. Melekler kendilerine emredilmedikçe hiçbir şey yapmazlar. Onlar kıyamet gününe kadar Allah’a ibadet eder. Kainatın yaratılışında amaç “ibadet” etmek olmuştur. Yaratıcı olan Allah’a karşı ibadet etmek minnet duymaktan geçer. Allah emrettikten sonra melekler kendilerine emredilenleri yerine getirirler. Kendilerine has görevleri olanlarda vardır bunlar arasında dört büyük melek Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil en önemli görevleri üstlenirler.

Allah yaratmış olduğu her şeye kendini tanıtır sevdirir ibadet eder. Allah’ın kendisini tanıttırmak ve sevdirmek için onlara nimetler vermiş kendilerinden bilinçli kul olarak ibadet etmeleri istenmiştir.

Kainat sonsuz bir şekilde yaratılmıştır. İnsanların ve cinlerin kainatı görmelerini yetecek kadar imkan verilmemiştir. Melekler kainatın her tarafında bulunur, görür ve tanırlar. Her şeyi görürler tefekkür edilir. Kendilerine has tesbihleriyle Allah’a ibadet eder yerine getirirler.

Gökyüzünde milyarlarca yıldızları görürler. Magma denilen çekirdeği görme gibi imkanları olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu