Dini Bilgiler

Rüşvet Almanın Günahı Nedir

Rüşvet, dinimizde günah olduğu gibi yasalar tarafından da yasaklanmış davranıştır. Rüşvet veren ve alan kişi lanetlenmiş sayılmaktadır. İnsanlar başkalarının hakkını gasp etmek için kişilere değerli eşya, mal mülk vererek onları ikna etmesidir. Kul hakkına girildiğinden dolayı büyük günah sayılmaktadır.

Rüşvet veren değil alanda aynı zamanda günah işlemiş olur. Hiçbir zaman meşru kabul edilmemektedir. Başkasının hakkını dünya malı ile gasp ederek hakkına girmektir. Rüşveti vermek zorunda kalan insan mesul kalmamalı. İşlerin yürümesi için kişilerin mazlum ve ihtiyaç sahibi kişilerin hakkını istemesidir. Görevini yapmak için insanların güçsüzlüğünden faydalanarak mal mülk ve çeşitli hediyeler altında rüşvet almalarıdır.

Allah korkusu olmayan insan kendisin kanunların üzerinde görerek kul hakkına girer. Bir Müslüman insan her zaman Allah’ın emirlerine uyar dikkat eder. Rüşvet işine karışmadığı gibi diğer günahları da işlemekten uzak durur. Bir Müslüman rüşvet işine karıştıysa eğer Allah’tan korkusu olmadığındandır.

Rüşvet alana da verene de dinimizce Cehennem haberdar edilmiştir. Hiçbir zaman rüşvet meşru kılınmaz ve mazur görülmez.

Ancak iki durumda rüşvetten mesul tutulmaz bunlar;

Haksız yere hapse gireceğine ve haksızlıklardan kurtulacağında.
Başkasının hakkına girmeden ancak başkasının hakkını geri vermek için almak zorunda kalanlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu