Dini Bilgiler

Kuran-ı Kerim Hangi Yıllar Arasında İndirilmiştir

İslam dinin kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim 610-632 yılları arasında Hira dağında indirilmiştir. Ramazan ayının Kadir Gecesine denk gelmektedir. Mekke yakınlarında bulunan Hira dağındaki mağarada indirilir.

Kuran-ı Kerim 22 sene 2 ay 22 günde indirilerek tamamlanmıştır. İlk indirilmeye başlandığı günden itibaren insanlara sözlü olarak iletilmiştir. Mümin inanlar bunları benimsemiş ve ezberlemeleri kolay olmuştur. Zamanla indirilmeye devam edilen ayetler daha sonradan kitap haline getirilmiştir. Doğruluğu bozulmaması içinde hafızlar yetiştirilerek daima akıllarda tutulmuştur. İlk gün indiği gibi günümüze ulaşan kutsal kitabımızdır.

Arapça indirilen ve tevatür yoluyla bizlere ulaşan kitabımız tüm dünyevi ve ahiret konularını bize bildirmiştir. Müslüman insanların yaşamları boyunca emir ve yasaklar doğrultusunda yaşamasını anlatmaktadır. Hayata dair sorulara cevap verilmiş, insanların nasıl yaşaması gerektiğini anlatmıştır.

Peygamber efendimiz (sav)’in 13 yıllık Mekke döneminde ve 10 yıllık Medine hayatında Kur’ân’ı Kerim’in tamamı indirilmiştir.

Kur’an’ı Kerim’deki ilk surenin ismi: Fatiha suresi

Kur’an’ı Kerim’deki son surenin ismi: Nas suresi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu