Okul

Merak İle İlgili Kompozisyon

Merak her insanın içinde olandır. Söküp atamadığı, her şeyi ona cazip getirir. İnsanoğlu merak eder, merak ettiklerinin peşinden gider. Öğrenme içgüdüsü daima cezp etmektedir. Ne kadar tehlikeli olursa olsun aklındaki soru işaretlerine cevap arar. Gerektiğinde merakını gidermek için çeşitli serüvenlere de atılır.

Merak hareketi beraberinde getirir. Ahlak ve özgürlük sınırlarını aşmadan insanlar meraklarını giderebilir. Üstüne vazife olmayan şeylerden uzak durması gerekmektedir. İnsanların özel hayatına ve yaşamlarına müdahil olunmamalıdır. Merak insanı bilinmezliğe götürür, her canlı merak eder ancak bilinmezlikler sorun getirir. Merak etmek, insanı hayatta da tutabilir. İnsanlar merak ettiklerine ulaşmak için sonuçlara yaklaşırlar. O konunun peşinden gitmek ve peşine düşmeleri onları sonuca ulaştırmaktadır. Zaman nedir, neye benzer, nasıl geçer ve nasıl ölçülür gibi sorularında cevabına ulaşmışlardır.

Merak iyidir ancak fazlası zarar getirir. Bilinmesi gerekenler bilinmeli insanlar zamanında doğru olanın peşinden gitmeli. Merak etmeye ve merak edilmeye muhtaçlardır. İnsanları çok uzaklara taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu