Okul

Metallerin Kullanım Alanları Nelerdir

Metallerin hayatımızda kullanımları pratik icatlar ve güvenli yapılarda olmaktadır. Hayatımızın içersinde bir çok alanda kullanılırlar aklınıza gelecek önemli buluşlarda metallerden faydalanılmıştır.

Bakır: İletkenlik bakımından diğerlerinden daha çok özelliği sahip olan ve büyük sektörlerde kullanılır. Elektrik ve elektronik sanayi, inşaat, kimya, kuyumculuk, ulaşım, eşyalarda kullanılmaktadır.

Demir: Ülkemizde en çok kullanılan metallerden birisidir üretim aşamasında bir çok alanda kullanılmaktadır. Araba, telefon, televizyon, eşyalar, inşaat, sanayi gibi bir çok örnek verilebilir.

Vanadyum: En çok otomobil sanayisinde kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Uzay araçlarında ve dayanıklılık özelliği ile tüketimi az olmaktadır.

Nikel: Günlük hayatımızda karşımıza çıkmaktadır kullanıldığı alanlar bıçak, çekiç, pense, çatal, hastane aletleri gibi ürünlerde genellikle kullanılmaktadır.

Altın: Dünya genelinde en değerli metaller arasında olmaktadır. Elektrik elektronik alanlarda, diş hekimliği, madalya ve resmi paralarda kullanılmaktadı. Uzay sanayisinde uydularda kullanılır.

Gümüş: Kullanım alanları geniş olan metal parçalardan birisidir. Fotoğraf sanayi, elektronik aletler, süs eşyaları, takılar, dişcilik, bilgisayar, telefon gibi aletlerde kullanılmaktadır.

Bor: Geleceğin yakıtı olarak bilinir ve yüksek derecede enerji kaynaklıdır. Cam sanayi, seramik sanayi, tarım, nükleer enerjilerde, temizlik alanında diğerlerinden daha çok kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu