Metallerin Kullanım Alanları Nelerdir

Metallerin hayatımızda kullanımları pratik icatlar ve güvenli yapılarda olmaktadır. Hayatımızın içersinde bir çok alanda kullanılırlar aklınıza gelecek önemli buluşlarda metallerden faydalanılmıştır.

Bakır: İletkenlik bakımından diğerlerinden daha çok özelliği sahip olan ve büyük sektörlerde kullanılır. Elektrik ve elektronik sanayi, inşaat, kimya, kuyumculuk, ulaşım, eşyalarda kullanılmaktadır.

Demir: Ülkemizde en çok kullanılan metallerden birisidir üretim aşamasında bir çok alanda kullanılmaktadır. Araba, telefon, televizyon, eşyalar, inşaat, sanayi gibi bir çok örnek verilebilir.

Vanadyum: En çok otomobil sanayisinde kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Uzay araçlarında ve dayanıklılık özelliği ile tüketimi az olmaktadır.

Nikel: Günlük hayatımızda karşımıza çıkmaktadır kullanıldığı alanlar bıçak, çekiç, pense, çatal, hastane aletleri gibi ürünlerde genellikle kullanılmaktadır.

Altın: Dünya genelinde en değerli metaller arasında olmaktadır. Elektrik elektronik alanlarda, diş hekimliği, madalya ve resmi paralarda kullanılmaktadı. Uzay sanayisinde uydularda kullanılır.

Gümüş: Kullanım alanları geniş olan metal parçalardan birisidir. Fotoğraf sanayi, elektronik aletler, süs eşyaları, takılar, dişcilik, bilgisayar, telefon gibi aletlerde kullanılmaktadır.

Bor: Geleceğin yakıtı olarak bilinir ve yüksek derecede enerji kaynaklıdır. Cam sanayi, seramik sanayi, tarım, nükleer enerjilerde, temizlik alanında diğerlerinden daha çok kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz