Sorular Cevaplar

Mıknatıslardan Etkilenen Elektronik Eşyalar Nelerdir

Mıknatıstan Etkilenen Eşyalar, Mıknatıs Neden Elektronik Eşyalar Yanında Bulunmamalı

Mıknatısların çevrelerine oluşturdukları manyetik alan yüzünden bir çok elektronik alet etkilenerek bozulabilirler. Mıknatıs demir ve benzeri maddeleri kendisine çekme ve itme gücüne sahiptir. + ve – kutupları bu durumu dengeler. Mıknatısları elektronik aletlerimizin yakınında tutmamalıyız kısa zaman içersinde bozulmalar gösterip renklerinde solukluk görülür.

Mıknatısın manyetik etkisinden etkilenen televizyon, bilgisayar, telefonlar, laptoplar, saat, buzdolabı, çamaşır makinesi, cd, dvd, ipad, uydu alıcıları. Uzun süreli mıknatısın etkisinde kalırlarsa eğer bozulmalar meydana getirebilirler. İçlerinde bulunan demir ve parçacıkları mıknatısın çekim kuvvetinden etkileneceğinden dolayı hareketlenme sonucunda çalışmayabilir. Eşyalarımızın devamlılığını sağlayarak kullanmak istiyorsak eğer mümkün mertebe uzak tutulması gerekmektedir.

Mıknatısın çektiği maddeler metaller, çiviler, demir, toplu iğne, elektronik parçalar, bakır gibi maddeleri devamlı kendisine doğru çekecektir. Hassas makineler olduğundan dolayı mıknatısın parçalarını hareket ettirmeleri durumunda tamamen bozulmasına sebeptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu