Okul

Uluğ Bey’in Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar

Uluğ Beyin Çalışmaları Nelerdir, Uluğ Bey Matematik Alanında Çalışmaları

Uluğ bey, Timur imparatorluğunun 4. sultanı olup Türk matematikçi ve gökbilimci olmuştur. Sultanlık döneminde çeşitli yenilikler getirmiştir. Yaptığı çalışmalar sayesinde matematik ve gökbilimcilikte rehber olmuştur.

Semerkant’ta medrese ve rasathane yaptırarak mühendis ve ustaları buraya toplamıştır. Tavanı ve her yeri gök cisimleri ile süsleyerek harika bir manzara yaratmıştır. Rasathanenin gelişmesi için gerekli çalışmalar sağladı. Gözlemevinin yapımı 12 yıl içersinde bitirilebildi. Gözlemleme yapılarak çeşitli gök cisimleri araştırıldı. Gözlemevinin sorumluluğu Ali Kuşçu’ya kalmış olup bütün araştırmaları ykaından takip etmiştir. Gök cisimlerinin takibini yaparak araştırmalar gözlemevinde gerçekleştirildi.

Uluğ Bey çalışmalarının büyük bir kısmını trigonometri ilmi üzerinde genişletti. Herkes onu astronomi eseri ile tanınmış olup Semerkant’taki rasathane’de yaptığı çalışmalar ile bilmiştir.

Zic- Ulugi denilen cetveli bulmuş olup diğer rasathanelere örnek olmuştur. Gürgani takvimi olan bu takvim dönemin ilime dayanan yegane takvimi olmuştur.

uluğ bey çalışmaları

3 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu