Okul

Milli Cemiyetler Neden Kurulmuştur

Osmanlı İmparatorluğu son yüzyılında şanlı dönemini geride bırakarak durma ve gerileme dönemine girmiştir. Emperyalist devletler tarafından Osmanlı toprakları paylaştırılmış yönetime baskılar devam etmekteydi. İstanbul hükümetine yapılan baskılar sonucunda ülkenin durumu daha da kötüye gitmiştir. Emperyal hükümet ajanları İstanbul hükümetini içine sızarak Osmanlı’nın çıkarlarını öğrenerek engellemişlerdir. Atatürk’ün ülkenin durumunu fark etmesi ve kendi önerliğinde bağımsız ayaklanma başlatarak emperyalist güçlere karşı mücadele vereceği döneme girilmiştir. Milli cemiyetlerin kurulması milli mücadele döneminde üstlendikleri görevler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı devleti halkı koruyamayacak duruma gelmesi halkın isyan etmesine neden olmuştur. Yönetimden şikayetçi olarak kendi güvenliklerini kendi sağlama kararı alınır. Şehir merkezlerine gönderilen kağıtlarda halkın kendi iradesine dayalı yönetimin kurulması için önde gelen isimler davet edilir. Halk kendi arasında farkı bölgelerde milli cemiyetler kurarak Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önemli rol üstlenmiştir. Bu cemiyetler bölgesel olarak savunmalar yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli katkıları olmuştur.

Milli cemiyetler ülke topraklarının bütünlüğünün korunması ve halkın kendi kendini koruyabilmesi için kurulmuştur. Ülkenin işgal altında olması ve işgalci birliklere karşı mücadele de etkin rol üstlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu