Okul

Milli Kültür Nedir Kısaca Açıklaması

Milli kültür, bir milletin tarihi boyunca oluşturdukları ortak değerlerin tümüne milli kültür denir. Bir toplumun kimliği milli kültür ile belirlenir. Sahip oldukları manevi ve maddi eğerler bir araya getirir.

Milli Kültürün Öğeleri
Dil: Bir milletin ortak değerlerinin başında gelir. Ortak dil kullanmak o milleti bir arada tutar. Örneğin Türk milleti Türkçe kullanarak birbirleri ile anlaşır. İnsanlar arasında iletişim sağlayarak birbirlerini anlarlar.

Din: Kültürde önemli yere sahiptir. Milletin ortak inançları insanları birbirine bağlar. Ortak değerler üzerinde yaşamlarına devam ederler. Ortak din insanların ortak duygular yaşamasını sağlar. Dini bayramlar ve özel günler sayesinde insanlar bir arada olur.

Gelenek ve görenek: Yazılı olmayan milletin ortak değerleri sayılan kanunlardır. Gelenek ve göreneklerimiz doğrultusunda yaşamımıza devam ederiz.

Dünya görüşü: Bir millet aynı düşünce çerçevesinde etrafına bakar. Komşu ülkeler, farklı milletleri ortak görüş açısıyla görürler.

Atatürk’e göre milli kültür nedir?
Atatürk’ün sözlerine baktığımızda milli kültür bir milletin sahip olabileceği en kutsal ortak değeridir. Türk milleti kendi kültürüne bağlı millettir. Ülke işgal altındayken ortak değerlere sahip her vatandaş sevdiklerini geride bırakarak cephelere koşmuşlardır. Cumhuriyet Türk milletinin ortak değeridir. Yaşadıkları zorluklardan bağımsızlığa giden yolda mücadele etmişlerdir. Ortak değeri olmayan bir millet tüm gücünü kaybeder. İçlerine atacakları fitne sonucunda iç savaş çıkacağıdır.

milli kultur 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu