Sorular Cevaplar

Mısır Hangi Kıtada Yer Alır

Tarihte firavunlara ev sahipliği yapmış ülke Mısır. Resmi adıyla Mısır Arap Cumhuriyeti. Ülkenin çoğunluğunu Müslümanlar oluşturur.

Mısır Afrika ve Asya kıtasında yer alan ülkedir. Sınırları Nil Nehri boyunca devam etmektedir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı bulunur. Batısında Libya, güneyinde Sudan yer alır. Asya kıtasında yer alan kısmı ile Sina Yarımadası üzerinden Filistin ve İsrail ülkelerine komşudur.

Binlerce yıllık tarihe sahiptir. Antik Mısır Piramitleri ile bilinirler. Uygarlıkların yayıldığı bölge, bugün mısır topraklarının içerisinde bulunmaktadır. Binlerce yıl öncesine ait gizemler arkeologlar tarafından araştırılmaktadır. Antik Mısır tarihinde birçok gizem günümüzde gün yüzüne çıkmaya başladı. Müslümanlığın yayıldığı topraklardan biri olarakta kabul edilir.

Mısır uzun yıllar boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalmış ülkedir. Mısırda yaşayan birçok kişi Osmanlı sülalelerinden geldikleri için onur duyuyorlar. Nesilde nesle geçen veraset sistemleri vardır. 1900 yılında 1,5 milyon nüfusa sahip olan ülke bugün 80 milyondan fazla kişiyi barındırmaktadır.

Mısıra tatile gideceklerin bilmesi gerekenler
Para birimi Mısır Paundu.
Resmi dili Arapça ve Mısırca.
Yarı başkanlık sistemi ile yönetilir.
Mısır bayrağı ülkemizin bayrağına benzerdir.
Dünyanın en uzun nehri mısırdadır.
2011 yılında yaşanan Arap Baharının etkileri sürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu