Sorular Cevaplar

Mısır Ne Zaman Kim Tarafından Fethedildi

Mısır, tarih boyunca bir çok kez fethe uğramış topraklardır. Mısır toprakları Müslümanlar tarafından 7. yüzyılda fethedilmiştir. Bizans İmparatorluğu kontrolünde olan Mısır’ı kaybetmiştir. Müslümanların kontrolünde hilafet merkezi kuruldu. Mısır topraklarında yaşayan insanlar İslam dini ile tanışmışlardır.

Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Devletinin Mısır’a olan ilgisi artmaktadır. 1516-1518 yılları arasında Mısır seferi düzenlemiştir. Mısır’ın fethi gerçekleşmesiyle Osmanlı Devleti siyasi, askeri, dini, iktisadi güç kazanmıştır. Mısır’da sürdürülen hilafet artık Osmanlı’ya geçmiştir. Mısır’da yer alan İslami kutsal emanetler Akdeniz üzerinden taşınarak İstanbul’a getirilmiştir. Mısır fethinin bir önemi de Akdeniz ticaret yolu olan Bahar Yolu’nun Osmanlı hakimiyetine girmesi olmuştur.

Suriye ve Mısır’ın fethinin gerçekleşmesi Bahar Yolu’nun önemli bir kısmına sahip olmasını sağlamıştır. Hazineler Osmanlı’nın eline geçmiştir. İslam dünyasında Osmanlı devleti önemli yere sahi oldu. Osmanlı padişahları Mısırın fethinden sonra halife görevini de üstlenmişlerdir. İslam dünyasını kontrol etmek için kutsal topraklara sahip olmuştur. Uzun yıllar boyunca İslam dünyası tarafından saygı kazanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu