Okul

Mozaik Nedir

Mozaik, birbirinden farklı renklerin taş, cam, toprak, ahşap, metal gibi parçalarla pişirilmesi sonucu duvar, taban gibi mekanlara farklı desenler ile basılma veya yüzeye işleme şeklidir. Mozaik, birbirinden farklı parçaları belirli bir düzen içerisinde bir araya getirerek resim oluşturma çabasıdır. En eski mozaikler çakıl taşları ile oluşturulmuştur. Önceleri sadece çizgi halinde olan mozaikleri zamanla insan ve hayvan portrelerini resmetmede bir esas oldu. Yunanlılar bu çakıl taşlarını farklı renklerde boyayarak sokakların, caddelerin yollarına yapıştırmışlar. Mozaiklerde cam kullanımı ise Bizanslılar ile başladı ve zamanla tüm dünyaya yayıldı. Romalılar mozaikleri genellikle yer tasarımları için kullandılar. İslam aleminde ise mozaikler genellikle cami ve şadırvanlarda kullanıldı.

İlk mozaikleri Sümerler bu zamandan yaklaşık 5000 yıl önce ev duvarlarını süsleyerek yapmışlar. Günümüzde ise mozaikler iki teknik ile yapılmaktadır.

1) Çimento sürülmüş zemine cam, taş gibi malzemeleri oturtmak
2) Yapıştırıcı ile yapıştırılmış malzemeleri sıva yapmak

Eski zamanlarda sadece taş, toprak, gibi parçacıklar kullanılırken günümüzde mozaik yapımı metal, ahşap, cam, renkli taşlar, demir gibi birçok malzeme ile yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu