Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşları Neden Çiftleşmez

Muhabbet kuşlarının besiciliğini yapanlar oldukça renkli ve sevecen olurlar. Kuşlarına gerekli ilgi alakayı gösterdikleri gibi çiftleşme sorunları ile karşılaşırlar. Muhabbet kuşları belirli dönemlerde çiftleşme ihtiyacı duyarlar. Çiftleşmeme durumunda ise kuşlar sıkıntı ve sorun yaşarlar.

Muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemleri bahar dönemleridir. Havaların ısınması ile çiftleşmeleri için hormon salgılarlar. Hormon salgılanması ile beraber kuşlar çiftleşmeye hazır olurlar. Dişi kuşlar çiftleşmek için seçici davrandıklarından dolayı her erkekle çiftleşmezler. Erkek kuşlar çiftleşmek için kafeste bulunan canları çalarak güçlülüğünü göstermektedir. Dişileri etkilemek için harekette bulunurlar, uçmaya çalışırlar, atlarlar, oyun oynama çabasına girerler. Dişi muhabbet kuşunu etkilemek adına bin bir türlü hallere girerek marifetlerini gösterirler.

Muhabbet kuşu en az 6-8 aylık olduktan sonra çiftleşmek için hazır olurlar. Ergenlik dönemine girmesi ile beraber çiftleşmek için erkek muhabbet kuşuyla yalnız bırakılması gerekmektedir. Kafesleri ideal genişliğe sahip olmalı, ayna olmaması gerekli olup yabancılık çekmesinler. Kafes sessiz rahatsız edici durumların olmaması gerekmektedir.

Dişi erkeği istemediği zaman gagası ile vurur ve kendisinden uzaklaştırmaya çalışır. İdeal çiftleşme dönemine girdikleri zaman çiftleşebilirler. Uygun ortam ayarlandığı vakit kuşlar çiftleşmeye başlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu