Okul

Hz. Ebubekir Hayatı Kısaca

Hz. Ebubekir (Abdullah bin Ebi Kuhafe bin Kaab et-Teymi el-Kureyşi, Ebu Bekir Sıdık) İslam peygamberi olan Hz. Muhammed’den sonra Müslümanlara 632-634 yılları arasında liderlik yapan, ilk halefi olmuştur. Müslümanlık döneminde Hz. Ebubekir’e Abdullah ismi verilmiştir. Edilen kaynaklara göre Hz. Muhammed’in en yakın dostudur.

571 yılında Mekke’de dünyaya geldi. Babası Kureyş’in Teym boyundan olan Ebu Kuhafe Osman, annesi Ümmül Hayr Selma’dır. Müslüman olması ile Abdullah adını ona Hz. Muhammed vermiştir.

Mekke’de davalara bakan hakemlik görevini yapmaktaydı. Atalarının dininden farklı dinden bahsedildiğini duyar. Hz. Muhammed’in yanına gider ve tanışır. Atalarının dini dışında farklı dinde konuşulduğunu sorar. Atalarının dini hakkında Hz. Muhammed’e sorar ve bilgi alır. O vakitten sonra İslam dinini anlamaya başlar ve Müslüman olmaya karar verir.

Hz. Muhammed’in ölümünden sonra İslam dünyasının başına geçmiştir. Azınlık olan Müslümanlara karşı baskıların artması sonucunda Müslümanlar Mekke’den Medine’ye göç etmek zorunda kaldılar. Hz. Muhammed’in göç etme kararı vermesi ile birlikte ayrılarak Medine’ye göç etmiştir.

Peygamber Efendimiz hastalandığı zaman onun yerine imamlık görevini yapmıştır. Hz. Muhammed kendisine halife olarak seçtiğini yorumladı. Ölümü üzerine İslam toplumunun önde gelenleri Medine’de toplanarak yeni halifenin Hz. Ebubekir olduğunu ilan eder. Hz. Muhammed’in ölümünden sonra ortaya çıkan çeşitli sahte peygamberlere karşı mücadele etmiştir. Sert önlemler alarak İslam dininin kullanılmasının önüne geçmiştir.

Hz. Ebubekir döneminde Kuranı Kerim sayfalar halindeyken kitap haline getirilmeye çalışıldı. Vahiy katipleri ile birlikte Kuran-ı Kerim bir araya getirilerek korunmuştur. Hz. Ebubekir 634 yılında vefat etmesi ile yerine Hz. Ömer geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu