Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşlarında İshal Nasıl Geçer

Kuş sevdalıların evlerinde besledikleri muhabbet kuşları hastalandıklarında çaresiz kalabiliyorlar. İshal hastalığına yakalanan kuşların bir an önce iyileşmesini istemektedirler.

İshal olduğu nasıl anlaşılır?
Dışkı ve idrarlarını aynı anda yaparlar. Rengi süt rengi ve muhallebi kıvamı olarak gözükür. Kuşların dışkıları ishal olduğu zamanlar düştüğünde siyah olan kısımlar dağılır normalde dağılmaması gereklidir.

Kuşlarda ishalin geçmesi için iki türlü yöntem kullanılmaktadır bunların birisi ilaç ve diyet uygulanmasıdır.

Yumurta, mama gibi yiyecekler verilmediği gibi yem ile yulafla beslenirler. Mamalarında haşlanmış patates bulunabilir su ihtiyacını ise ıspanak marul yapraklarından alabilirler.

Veterinere görülerek yapılacak olan tahliller sonucunda ilaç tedavisi uygulanabilir. Hastalıklarına karşılık kullanılan ilaçlar ise sulfamazettin, koksidin, niflodin olmaktadır.

Yaşam alanlarına göre hasta olabilirler suları ve mamaları temiz olarak verilmeli. Temiz kuru yerlerde durmalıdırlar yiyeceklerin bozulmaması için ilk önce koklanarak kokusunda farklılık yoksa verilmeli. Oda sıcaklığı olan ortamlarda bulunup rüzgar çarpmasından korunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu