Okul

İstiklal Marşının Hikayesi Kısa

İstiklal Marşının Hikayesi Özeti, İstiklal Marşı Kısaca Hikayesi

Dönemin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TBMM için milli marş yazdırılacaktı. Ülkenin dört bir yanından şairlerin katılması düşünülerek 1921 yılında yarışma düzenleme kararı almıştır. Kazanan kişi yüklü miktarda para alacaktı. Ülkede bir çok şair aynı zamanda milli marş olması heyecanı ile birlikte kağıtlara gönüllerinden geçenleri yazmıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un yakın arkadaşı kendisini için bu teklif edilince yarışmaya katılmayacağını söyler. Milli marş parayla yazılmayacağı söylemesi ile birlikte arkadaşı ona paranın mektep için harcanabileceğini söyleyince kabul etmiştir.

İstiklal marşı yarışmasına 724 şiir katıldı arasından seçilenler Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Supli Tanrıöver tarafından mecliste okunmuştur. Mehmet Akif Ersoy’un şiirinin okunması ile birlikte herkes can kulağı ile dinliyordu. Vekiller ayakta coşku ile alkışlayarak tekrar okunmasını istemişlerdir. TBMM tarafından 21 Mart 1921 tarihinde milli marş olarak kabul edildi. Bestesi ise Osman Zeki Üngör tarafından haızrlanmıştır.

mehmet akif ersoy
mehmet akif ersoy

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu