Yemek Tarifi

Nar Ekşisi Tarifi

Çok sevdiğiniz lezzetli güzel tariflerden biri Nar Ekşisi olacaktır. Başta salatalar olmak üzere sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Malzemeler:

5 kg kabuklu nar
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Narlar bıçak ile bölünür. Tahta kaşıkla beraber narlar tek tek içinden çıkartılır. Tadı bozulmaması için nar taneleri kabuklarından ayrılır. Etrafın kirlenmemesi için çukur kapta yaparak sıçramasını önleyebilirsiniz.

Temizlenen ve ayıklanan narlar artık sıkılmaya hazırdır. Robot kullanarak hem zamandan hem de doğru şekilde ezebilirsiniz. Robot ile nar taneleri suyu çıkana kadar çevrilir. Süzgece alınarak süzüldükten sonra kol kuvveti ile ezilir hepsinin suyu çıkartılır.

Süzülen nar suyunu tencereye alın ve en az 3-4 saat kadar kaynatın. Kaynarken üzerindeki köpükleri ihmal etmeden tahta kaşık yardımıyla alınız.

Altı kapatılarak soğuyana kadar bekletilir. Dinledikten sonra cam şişe ve kavanozlara doldurulur buzdolabında saklanması gerekmektedir. Kendiliğinden belli bir kıvama gelerek artık sofralarınızda kullanabileceğiniz ev yapımı nar ekşisi hazır olacaktır.

Tarifin püf noktaları:

Ekşi nar tercih edilmeli.
Nar ocakta yoğunlaşmadan alınmamalı.
Tadını koruması için nar tanelerini kabuklarından ayırın. Beyaz kısımları acılık bırakır.
Nar ekşisine mutlaka tuz atılmalı çünkü mayalanmasını önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu