Okul

Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli Atasözünün Anlamı

Hayatın bizi nereye sürükleyip götüreceğini bilemeyiz. Geçmişten günümüze değerli anlamlı sözler ulaşmıştır. Benimsenerek insanlara ders verici hale gelmiştir. İnsanların günlük yaşantıları içerisinde sözlerden yardım almakta ve kullanılmaktadır. Ders verici ve anlam bulabileceğiniz sözlerden biri “Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli” sözünden yola çıkılmalıdır.

İçinde bulunduğumuz durum için çalışmış çabalamış emek vermiştir. Herkes ulaştığı hedeflerden ilerisini düşünür oraya varmak için çaba gösterir. Gelecek düşüncesi insanların olduğu yeri kaybetmesine neden olabilir. Gerçek olan bir şey var ki anı yaşayarak zamanı geçirmek, geleceği bu şekilde unutacağıdır. Kimse zengin oldum daha da zengin olacağım düşüncesine kapılmaması gerekir. Bir gün elbet biri bir nedenden dolayı bir yerlere gelebilir. Fakat her şey çeşitli düşüncelerle şekilleneceği gerçeğidir.

İyi imkanlara sahip olabilirler, gelecekte aynı şekilde devam edip etmeyeceğini kimse bilemez. İbrenin yönü daima yukarıyı göstermeyeceği gibi aşağıyı da göstermez. Herkes için sürprizlerle dolu bir yaşam olacağıdır. İnsan ne oldum diye böbürleneceği yere ne yaptıklarına bakmalıdır. Hayatı boyunca kendisine çeşitli hedefler koyarak onun peşinden koşturması gerektiğidir. Gerçek bir amaç doğrultusunda hareket etmek beraberinde başarıyı getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu