Hayvanlar Alemi

Nesli Tükenen Deniz Canlıları

Denizlerde bilinçsiz ve aşırı avlanma nedeniyle bir çok deniz canlısının nesli tükendi ve tükenme üzerindeler. Balıkçılar büyük okyanuslarda doğal hayatlarında yaşayan eşi benzersiz olan türünün son örneği olan canlıları avlamaları dünya mirasına zarar vermektedir. Bilinçsiz şekilde avcılık canlı türlerinin soyunun tükenmesine ekonominin zarar görmesine sebep olmuştur.

Orkinos balıkları avlamak için trol ağlarının kullanması suyun dibinde yaşayan yumurtlayan canlılarında neslini tehlikeye atmaktadır. Deniz canlılarının soyunun tükenmesine en çok insanların tutarsızca yaptıkları avlanma olmaktadır.

Kısa Gagalı Yunus Balığı: Bilinçsiz ve kaçak avcılar tarafından yaşam alanlarında avlanma yapılması sürünün azalmasına neden olmuştur nesli tehlikede olan türdür. Son 40 yıl içinde denizcilik alanındaki gelişmeler nüfuslarını azaltmıştır.

Caretta Carettalar: Her geçen gün bilinçsiz balina avcıları tarafından yapılan avlanmalar türünü tehlikeye sokmuştur koruma altına alınmışlardır. Sahil kıyılarında ışık kirliliği yumurtalarını bırakan caretta carettalar için yönlerini bulmalarına engel olarak soyları tükenme durumuna gelmiştir.

Akdeniz Foku: Bütün canlılar gibi aşırı derecede yanlış avlanma tüm dünyada neslinin tükenmesine sebep oluyor. Koruma altına alınan canlılardan birisidir. Denizlerde avlanmalar, yaşam alanlarına zarar verilmesi etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu