Sorular Cevaplar

İncir Nasıl Kurutulur

Tarihten günümüze annelerimiz besinleri kurutma yöntemleri sayesinde yiyecekleri daha uzun süre saklama yöntemini bulmuştur. Kurutma yöntemi sayesinde meyve ve sebzelerdeki su oranı düşerek besin değeri korunur. Böylece bakterilerin üremesi için yeterli miktarda su bulunmaz. Bol miktarda vitamin ve mineral barındıran incir her derde deva olduğu gibi şifa deposu.

İncir kurutulduğu takdirde besin değerinin büyük oranını korur. Protein, vitamin ve mineral açısından zengindir. Vücudumuzdaki hastalıklara karşı doğal koruyucu. Kuru incir grip hastalığına iyi gelir. Yanında sindirim sistemini sağlıklı çalışmasında etkilidir. Lif oranı sayesinde kötü kolesterolü önler. Kış aylarında tüketilmesi önerilen besinlerden. Kurutulmuş incirler sayesinde sağlıklı beslenilir.

İncir nasıl kurutulur
Kurutmak için incirler toplanarak hazırlanılmalı. İnce kabuklu ve dolgun olan incirlerin kurutulması daha elverişlidir. Toplanan incirler yıkanarak temizlenir, güneş altında temiz bir yere serilir. Güneşten gelen ışınlar kurumasını etkiler. Havadar alanda olması daha sağlıklı şekilde kurumasını sağlamaktadır. Kuruyan incirler toplanır, kurmayanlar çevrilerek kuruması beklenir. Kuruduğu halde toplanmaya incirlerde mantar enfeksiyonları yayılır. Güneş battıktan sonra üstü örtülmeli sinek ve böcekleri üzerine çekmesi önlenir. Günün erken saatinde güneş vurduğunda tekrar açılarak kurulması beklenilmeli. Ortalama olarak 5-9 günde kurutulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu