Okul

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar İçin Neler Yapmalıyız

Nesli tükenmek üzere olan hayvanların korunmasında en büyük görev biz insanlara düşer. Dünyanın diğer bir sahipleri de onlar olup yaşam alanlarına verdiğimiz zararlardan dolayı artık çoğalamadıkları gibi öldürülmektedir. Onların karşı sorumluluklarımızı yerine getirerek korunmasında elimizden geleni yapmalıyız. Severek yada mecburi şekilde bunların yapılması gereklidir. Bir türün tamamen ortadan kalkması canlıların yok olmasına sebeptir. Bugün olan canlıların yarın olmayacağı gelecek nesillere onlarsız bir dünya bırakacağımızdır. Doğada belli bir ekosistem var nesli tükenen canlılar bunun bozulmasını ufakta olsa etkilemektedir. Tarihte buna şahit olduk Avrupa’da kediler lanetli olduğu düşünülerek öldürülmesi sonucunda farelerden dolayı ortaya çıkan hastalık yüzlerce milyon insanı öldürmüştür.

Nesli tükenmek üzere olan canlılara karşı önlemler alınabilir. Kendine sorumluluk olarak bilinen devletler arasında antlaşmalar yaparak bu canlılar koruma altına alınmıştır.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar daha önceden belirlenmelidir. Koruma altına alınarak zarar görmeleri önlenmeli.
Yaşam alanları kontrol edilerek korunmalı.
İzinsiz avcıların canlılara zarar vermeleri önlenmeli.
İnsanlar bilinçlendirilerek hayvanları gördükleri zaman korumalılar.
Hayvanlara zarar verilmemeli gerektiğinde bahçemizde yada kapımızın önü müsaitse oraya bir kase su ve biraz ekmek bırakabiliriz.
Ormanlık alanlara zarar verilerek oteller, eğlence merkezleri kurulmamalı.
Denizlerde henüz büyümemiş olan canlılar avlanmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu