Okul

Niçin Enerji Tasarrufu Yapmalıyız

Günümüzde kullandığımız makina ve taşıtların çeşitli enerjilere ihtiyaçları vardır. Bu enerjiler doğadan çeşitli şekillerde elde edilirler.

Evlerimizde kullanılandığımız aletlerin çoğu elektirikle çalışır. Çamaşır makinası, buzdolabı, bulaşık makinası, televizyon, mikser, ütü gibi küçük elektirikli ev aletleri ile aydınlanmamızda kullanılan elektirik, ısınmak için kullandığımız doğalgaz, kömür, odun gibi, dışarda kullanılan araçların çalışması için kullanılan petrol değişik enerji kaynaklarımızdır.

İletişim araçları olan telefon ve bilgisayarlar dünya ile bağlantımızı sağlamakta, bankacılık işlemlerinde büyük hıza ulaşarak ekonomiye ve zamana büyük katkıları sağlamaktadır. Ülkeler arası yapılan seyahatler de kullanılan araçlar ulaşımı eziyetten çıkarmış seyahatleri zevk haline dönüştürmüş ve kolaylaştırmıştır. Bu seyahatler sayesinde insanlar birbirlerini daha iyi tanımakta kültürel farklılıkları keşfetmekte, yapılan alışverişlerle ülke ekonomisinede katkılar sağlamaktadırlar.

Her geçen gün çoğalan, büyüyen dünyamızda enerji tüketiminin boyutlarını büyütmektedir.

Kullanılan enerjileri düşünecek olursak tam bir enerji çağı haline geldiğimizi bu kadar büyük boyutlarda kullanılan enerjinin insanlık için ne kadar önemli bir hal aldığını görmekteyiz.

Enerji elde etmek için daha çok doğal kaynaklar kullanılmaktadır. Bu doğal kaynaklar ise sınırsız değildir. Biteceğini düşünerek bu günden yarınlarımız için gerekli tedbirleri almamız konusunda çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Gün geçtikçe azalan doğal kaynaklarımızın bir gün yok olacağını düşünmek bile insanlık için korkunçtur.

Kullanılan elektiriklerimizi mümkün olduğunca az sarfetmemiz, gereksiz yerlerde kullanmamamız fazla ampulleri kapatmamız, olmadığımız odalarda elektirik yakmamamız gerekmektedir. Musluklarımızdan damlayan her su damlasının bile çok önemli olduğunu düşünerek arızalı bataryalarımızı tamir ederek bu su kayıplarını bile önlememiz gerekmektedir. Mümkün olduğunca toplu taşım araçlarını kullanarak enerji tasarrufuna katkı sağlamamız alacağımız en önemli tedbirler arasındadır. Bütün bu önlemleri alırken çevremizide uyararak bilinçlendirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu