Okul

Niğbolu Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Niğbolu savaşı Avrupalılar ve Osmanlı devleti arasında geçen bir savaştır. Savaş zamanında Osmanlı Devleti’nin başında Yıldırım Beyazıt bulunmaktadır.

Niğbolu Savaşının Nedenleri
Osmanlıların gelişmesinden ve ilerlemesinden rahatsızlık duyan Avrupalılar Osmanlı İstanbul kuşatması yaptığı süreçte yeni bir haçlı seferi düzenlemek istemişlerdir. Yıldırım Bayezid döneminde hem Osmanlı’yı Avrupa’dan atmak hem de İstanbul’u kuşatmadan kurtarmak için birçok devletinde desteğini alarak yeni bir haçlı seferi düzenlemişlerdir.

Niğbolu Savaşının Sonuçları
Avrupalılar ve Osmanlı arasında gerçekleşen Niğbolu savaşı çok kısa sürmüş olan bir savaştır. Yaklaşık 3 saatte biten bu savaşın kazananı Osmanlı olurmuştur ve haçlı seferi bir kez daha kaybetmiştir.

Niğbolu savaşının birbirinden önemli birçok sonucu vardır. Bunlardan biri Eflak ve Bosna’nın Osmanlı Devleti himayesine alınmasıdır. Bir diğer sonuç ise Avrupa’dan atılmak istenen Osmanlı’nın üstünlüğünün kabul edilmesi ve Balkanlardan atılmasının mümkün olmadığının anlaşılmasıdır. Diğer bir sonuç Mora yarım adasında yapılan seferler sonucu elde edilen bazı bölgelerdir. Bu bölgelerin başında Selanik gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu