Nitelikli İnsan Gücünün Ülke Ekonomisine Katkıları Neler Olabilir

Nitelikli insanlar toplumun her alanda ihtiyaç duyduğu insanlardır. Çeşitli şekillerde ihtiyaçların karşılanarak insanlara hizmet sunulmasında etkin olurlar.

Nitelikli insan: İşini en iyi şekilde yapan, üretken, yenilikçi ve gelişmelere açık, ülke ekonomisinde önemli katkılarda bulunan, bilinçli tüketici ve tasarruflu kişidir.

Eğitim ile beraber cahillikten kurtularak yaptıklarının farkına varırlar. Aldıkları eğitim onları başarıya götürdüğü gibi kişilik özelliklerinin de gelişmesinde en büyük etkendir. Çeşitli sektörlerde aktif olarak hizmet verdiği gibi üretim fazladır. Az kişiyle çok verimi alabilen yönetici sınıfında olan insanlardır.

Ülkemizde sayısının oldukça az olduğunu görebiliriz. Siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeylerinde faaliyet gösterirler. Nitelikli insanların yetişmesi zor olduğu gibi değerlerinin bilinmemesi daha büyük sorunlara sebep olabilir. Ülkemizden göç ederek “beyin göçü” başka ülkelerde hizmet verir duruma gelir. Ülkemizin gerilemesine ve ekonominin olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Doğru meslek seçimi nitelikli insanın en önemli hizmetlerinden biridir. Doğru mesleği seçmeleri onların öğrenerek daha etkin şekilde hareket etmelerini sağlayabilir. Meslek seçimi insan yaşamına çeşitli şekillerde etki göstermektedir. Meslenin gerekliliklerini yerine getirirken aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunur. Sanayi alanında yapılacak üretimler dış ülkelere satılması sonucunda ülkenin döviz kazanarak gelişmesi sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz