Okul

Nüfusu Etkileyen Faktörler

Ülkenin siyasal ve ekonomik güçlerinden biri genç nüfusudur. Yoğun nüfusa sahip ülkelerde yaş ortalaması düşükse o ülkede gelecek olmaktadır. İş gücüne sahip olması beraberinde üretimi getirmektedir. Ülkemizde nüfus oranı 30 yaşının altında olmasıyla Avrupa ülkelerinde en genç ülkeye sahibiz. Ülke topraklarında nüfus dağılışını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır.

Nüfusun yerleşime göre dağılışında maddi kaynaklar önem taşır. İnsanlar kendilerini ve ailelerinin geleceklerini garantiye almak için uygun yaşam alanları aramaktadır. Kaliteli bir gelecek bularak gelecek nesillere ulaşılmasında oldukça etkilidir. Güvenliğin sağlanmış olan ülkelerde insanlar çocuk yapmaktan çekinmezler. Sağlıklı bir şekilde büyütebilecekleri alanlara sahip olmak nüfusu gençleştirir. İmkanlar doğrultusunda nüfus etkilenerek şekillenmektedir. İş imkanları ihtiyacı karşıladığı zaman bölge nüfus almaktadır.

Nüfusun yoğun olan yerler kentleşme yerleridir. Deniz kıyılarındaki kentler yaz mevsiminde turistik olarak hareketlenir. Büyükşehirlerde yaşam oranı oldukça fazladır. İnsanlar ihtiyaçlarını çeşitli şekillerde karşılamaktadır. Kısaca nüfusu etkileyen faktörler insan yaşamıyla doğru orantılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu