Okul

Nükleer Enerji Türkiye’ye Neden Gereklidir

Ülkemiz yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengin olmaktadır. Hidrokarbon yataklarına sahip olan Ortadoğu ve Hazar bölgesine yakın olmamız kendi enerji ihtiyacımızı kendi karşılayabilir oluruz. Petrol ve gaz ihtiyacımızın önemli kısmını yurtdışından ithal etmekteyiz. İhtiyacımızın karşılanmasına yönelik ülkemiz çeşitli adımlar atmaktadır. Mavi Akım ve Bakü-Ceyhan gibi projelerimiz ülkemize ucuz enerji ihtiyacı karşılayan projeler haline gelecektir.

Doğalgaz ve petrol ihtiyacımızı yurtdışından karşılayarak elektrik enerjisine çeviriyorsak eğer enerjide dışa bağımlılığı azaltmalıyız. Ülkemiz için gerekli olan enerjiyi kendi imkanlarımızla karşılamak adına nükleer enerji santrallerine ihtiyaç duyarız. Üretim bakımından oldukça yüksek miktarlara ulaşan imkanlarımızdan yararlanmamız mümkündür. Türkiye’nin kaynak çeşitlilikleri fazla olması kazançta sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada gelişen ülkeler arasında ilk sıraları almaktayız. Türkiye’nin ciddi enerji ihtiyacını asgari miktara indirmek için çalışılmalıdır. Öte yandan Türkiye’nin ciddi enerji ihtiyacı olduğudur. Genç nüfusun artması, haneler ve sanayilerin gelişmesi için oldukça önemlidir.

Bor madeni bakımından zengin olan ülkemiz yeraltı kaynağı bakımından zengindir. Dünyada bulunan bor madeninin önemli kısmı ülke sınırlarımız içinde yer almaktadır. Yakıta dönüştürülmesi ve enerjiye çevrilmesi dışa bağımlılığımızı azalcaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu