Okul

Öfkelenen Bir İnsanın Kendisine ve Çevresine Verdiği Zararlar

İnsanların doğasında duygulara büyük yer verilmiştir. Diğer canlılardan ayıran özelliklerden birisi olup duruma göre insanlar sevgi pıtırcığına dönüşebildikleri gibi öfkelendikleri zamanda gözleri kimseleri görmez. Oluşacak böyle durumlarda insanlar kendilerine ve çevresindekilere istemeden dahi olsa zarar verebilirler. Atalarımız zamanında “öfkeyle kalkan zararla oturur” sözünü söyleyerek öfkeliyken yapacaklarınız zarar olarak sizlere geri dönecektir.

Bir konu üzerinde sinirlendiğimiz zaman öfkemizi kontrol altına almalı veya o ortamdan uzaklaşmamız gerekmektedir. Öfkeli birisinin vereceği kararlar ve hareketler sağlıklı olmayacağından dolayı geleceğimiz için kötü kararlar alabiliriz. Gerçekleşecek olayları daha sonra telafi etmek için çok çaba sarf ederiz ama hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Hatalarımızın bedelini ödemek zorunda kalacağız.

Öfkeli bir insan sadece kendisine değil aynı zamanda çevresindekilere de zarar vermektedir. O an sinirle birlikte yanımızda bulunan insanlara zarar verebilir, aynı zamanda onların kalplerini kırarak bizden nefret etmelerine dahi sebep olabiliriz. Zor kazandığımız arkadaşlık ve dostlukları bir anlık öfke yüzünden hepsinden vazgeçmiş olabiliriz.

Öfkeli olmak insanlara bir şey kazandırmaz aksine daha çoğunu kaybettireceğinden dolayı her zaman öfkemizi kontrol altında tutmamız gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu