Okul

Okul ve Arkadaş Çevresinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çocukların çevresi ile iletişim önemlidir, arkadaşlık bağları kurabilir onlarla aynı ortamı paylaşarak yaşamını sürdürebilir. Birbirlerine yakın olmaları alışkanlıklarını tanımalarına, zaman içinde onların alışkanlıklarına sahip olmalarına sebeptir. Çocuklar için doğru arkadaş seçimi önemli, çocuklar kendilerinden büyük insanları örnek alarak onlar gibi olmak isterler. Yaşıtlarıyla birlikte olmaları kendi gelişimleri için önemlidir.

Okul ve arkadaş çevresinde popüler olan üstünlük gösterisinde bulunan kişiler çocukların idolleri olur. Ergenlik döneminde daha popüler olmak, başarıya ulaşmak ve geniş arkadaş çevresi istemeleridir. Tüm dünya ülkelerinde çocuklar her zaman kendi arzuları doğrultusunda hareket ederler. Başkaları her zaman örnek olurken kötü davranış sahibi de olabilirler. Dünya ülkelerinde yüksek, gelişmiş ülkelerde çocukların üzerindeki etkileri ağırlıklı görülmektedir. Arkadaş ortamına dahi girmek isteyen çocukların onlar gibi davranmalı, kendi benliklerinden uzaklaşarak gündelik hayatlarında değişiklik yaptıkları görülür. Kendini bulma ve keşfetme evresinde ebeveynlere önemli görevler düşmektedir. Çocuğun psikolojik sağlığını korumak, kötü alışkanlıklardan uzak tutulması için daha fazla ilgi gösterilmeli. Bulunduğu çevrenin durumu ele alınarak hareket edilmelidir. Sert tepkiler çocuğun ailesinden uzaklaşarak daha çok o ortamlara girmesine neden olur. Rahatsız edici davranışlar gözlemlendiği takdirde uzman kontrolünde eğitim alınması mümkündür. Çocukların zararlı alışkanlıklardan korunarak daha düzenli çalışma ve eğitim öğretim hayatına eğilim göstermeleri gerekir.

Çocuklar kendilerini okul ve arkadaş ortamında daha özgüvenli hissederler. Uygulanacak tedbirler onu uzaklaştırarak daha agresif hale getirip ruh sağlığına olumsuz etki yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu