Eğitim

Okullarda Sözlü Notu Kaldırıldı

Eğitim öğretim yılının başlamasından 1 ay geçmesine rağmen MEB tarafından yenilik getirildi. Okullara gönderilen genelgelerde yer alan bilgiye göre sözlü notunun kaldırıldığı hakkında olduğuna ulaştık. Öğretmenler artık öğrenciler üzerinde sözlü notu değil de performansa dayalı not verebileceği açıklandı.

Eğitimde iyileştirilmeye gidilmesi Avrupa standartlarına uyum sağlamak adına yenilikler birbirlerini kovalar olmuştur. Eğitim kalitesini yükselterek öğrencilerin daha çok bilgi sahibi olması adına onları stresten kurtarıyor aynı zamanda. Öğretmenlerin hatalarını minimum seviyeye indirerek öğrencilerin yaşamını olumsuz yönde etkilemesinin karşısında olmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının aldığı kararlar doğrultusunda sözlü notunun tarihe karışması buna bir örnek olmuştur. Genelge içersindeki madde de sözlü notu yerine performans çalışması uygulanmasına yönelik bilgiler gönderilmiştir.

Yeni sistem hakkında e-okul üzerinde yapılacak olan değişikliklerle olacağı belirtildi. Sınav notu için 6, performans çalışmaları 3, uygulama 3, proje 1 alan olacak şekilde hazırlanacaktır. Sözlü ve ödev alanları kaldırılması ile öğrencilerin eğitimde daha başarılı olması bekleniyor.

Eskiden öğrenciler kendilerine çözüm getirmek için çevresindekilerden yardım alarak yaparlardı. Üretken bir nesil olarak bunları kendileri çabalarıyla yapmaları gerektiğini bilmeliyiz. Okul sadece dört duvar arasında değil her alanda üreticiliğini göstermesi gerekir. Öğrenciler için sözlü notu önemsenmediği için bunun kaldırılmasıyla daha etkili sonuçlara ulaşabileceği düşünülüyor. Yapılan değişikliklerle ilgili eleştirilecek olacaktır ama yeni sistem öğrencilerin eğitimini desteklemesi adına yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu