Sorular Cevaplar

İlk Türk Haritasını Kim Çizmiştir

Heredot adındaki tarihçi ve coğrafyacı bir gezgin gibi dünyanın çeşitli bölgelerini gezerek çeşitli tecrübeler edinmiştir. Gezip gördükten sonra bunları kağıda dökerek dünya haritasını çizmiştir. Karadan gezip görme ile birlikte dünya haritasında çeşitli hatalar vardı. Heredot düşüncelerini haritalarına yansıtmıştır. Hazar denizinin iç deniz olduğu, Afrika kıtasının çevresinin denizle çevrili olduğunu haritaya ilave etmiştir.

Avrupa kıtası olduğundan daha uzun çizilmişti.
Asya kıtasının doğusu hakkında çizim yapılmamıştı.
Hindistan yarımadasının hatalar mevcuttu.

Heredot dönemin önemli coğrafyacılarından olduğundan dolayı o günün şartlarından oldukça iyi bir çizim gerçekleştirmiştir. Gezip görmesi ile dünyanın yuvarlak olduğu sonucuna dahi varmıştır.

Tarihte ilk dünya haritası 1513 yılında Piri Reis tarafından çizilmiş olduğu belirtilse dahi bundan 1507 yılında Alman kartograf Martin Waldseemüler tarafından çizilmiştir. Piri Reis’in çizdiği harita daha detaylı olduğundan dolayı tarihte ilk dünya hartasını çizen kişi olarak kabul edildi. Piri reis haritası Atlas Okyanusu, Afrika, İber yarımadası,Amerika’nın doğu kıyılarına kadar detaylı şekilde gösteriyordu. Harita tam olarak dünyayı gösterse dahi Amerika kıtasının doğusunu gösteren parçası olup kaybolduğu bilinmektedir. Haritanın zamanında Yavuz Sultan Selim tarafından ikiye ayrıldığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu