Okul

Okulunuzda Duyduğunuz Seslere Örnekler Veriniz

Kulaklarımız çevremizden gelen ses dalgalarını yorumlayarak beyne iletir ve duymamızı sağlar. İnsanlar birbirleri ile iletişim kurmak için sesleri algılamaları gerekmektedir. Göz, kulak, burun, dil ve derdi insanların duyu organlarından biridir. Çevresinde olanlara karşı tepkiyi duyu organları ile verir. Kulaklarımız bu konuda bizim için çok önemlidir. Sesler sayesinde iletişim kurar haberleşir insanlara iletmek istediklerimizi iletiriz.

Bulunduğumuz mekanlarda bir çok ses duyarız. Evde, işte, lokantada, salonlarda, sokaklarda, camide, metroda, uçakta ve benzeri yerlerde. Bu sesler insanların algılayabileceği türdendir.

Eğitim ve öğretim amaçlı okula gideriz. Günümüzün büyük bir kısmını okulda eğitim ile geçirmekteyiz. Okulda arkadaşlıklar edinir, dostluklar kurarız. Okul ortamında bir çok sese kulak veririz.

Zil sesi çalmasıyla birlikte derse gireriz. Öğretmenler zili ile beraber derse hazır konuma geliriz. Teneffüs zili ile molaya gideriz. Arkadaşlarımızın sesleri, öğretmenlerin sesleri, arkadaşlarımızın seslerini duyarız. Öğretmenimiz tebeşiri tahtaya sürterek çıkardığı seslerde olur. Dışarıdan gelen kedi sesleri, araç sesleri, rüzgarın yaprakları savurması bunların hepsini duyarız. Okul ortamında bir çok ses duyar bunları birbirlerinden ayırırız. Beynimiz bunlar kabul eder ve yorumlayarak şekillendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu