Okul

Okumak Bir Deva Anlamak Bir Şifadır Kompozisyon

Okumak öğrenmek insanları cehaletten kurtararak bilgi sahibi yapar. İnsanın başında ne gelirse gelsin cehaletten gelir. Bilmeden etmeden girişeceği işler beraberinde zarar getirir. İnsanlar öğrenmek için alim olmalıdır. Cahiliyet insana zarardan başka bir şey getirmez. Okursun, gezersin öğrenirsin topluma faydalı olursun.

Bilginin kaynağına ulaşmak için okumak gerekir. Cahillikten kurtulmanın devası okumak, anlamak ise şifasını bulmaktır. Doğumdan ölüme kadar hayatımız boyunca bir şeyler öğreniriz. Kimisi hayatımızı yön verirken kimisi de kendimizi tanımamızdaki en önemli katkıdır. Okumak dertlerin çaresinin bulunmasını sağlar. Ruhun özgürleşerek insanın özgüven kazanıp iş yapmasını sağlar. Ufkun genişlemesi bakış açısını da değiştirir. Okumuş bilgili insan daima birileri tarafından takdir edilir. Dertlere derman olan okumak, insanlığın sorunlarını da çözer. Bilgi sahibi toplumlar özgür ve refah düzeyinde yaşarlar. Okudum, öğrendim, bildim diyen insanlar daima takdir edilir. Okunan şeyin anlanması en önemlisidir. Sadece kütüphaneler veya kitaplar değil sokaktaki panolar dahi insanın öğrenmesini sağlar.

Hastalıklarda şifa için ilaçlar çeşitli yöntemler kullanılır. Ancak cahilliğin dermanı okumak, şifası da okuduğunu anlamaktır. Okuyarak insan amacına ulaşır. Kendini özgür ve hür hisseder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu