Okul

Olasılığın Toplum İçin Önemi Nedir

Olasılık hayatımızın her bir noktasında kendisini gösterebilir. Günlük yaşantımızda geniş bir kapsamı kavradığı gibi kendimizce onu görmemiz daha yüksektir. Seçenekler doğrultusunda doğru olanı tercih etmek için olasılıkları kullanırız her zaman yüksek olanı tercih etmekteyiz.

Olasılıklarla ilgili sizlere örnek bilgiler verelim.

Suyu yüksek bir nehirden karşıya geçmeniz gerekiyor taşlar ve köprü bulunuyor ikisinin arasından düşünürsünüz düşme olasılığı hangisi daha az olduğunu hesapladıktan sonra onu tercih edersiniz.

Vapurlarda iskeleye yanaştığında karaya bağlanmadan önce karşıya atlayıp geçmek isteyenlere göre uzatılan geçitten yürüyerek geçenlerden daha fazla olduğu olasılığı düşünülürse hesaplamalar doğrultusunda geçitten geçmek daha doğrudur.

Sigortalarda meydana gelen elektrik arızası sonucunda elektriği kesip tamir etmek yerine, kesmeden tamir etme olasılığı arasında düşünürsünüz hangisi güvenli olduğuna karar verdikten sonra elektriği keserek tamir etmeyi tercih edersiniz.

Olasılık toplum içersinde insanların kararları doğrultusunda kendileri için doğru olanların peşinden gitmektedirler. Doğru olanları tercih ederek hayatlarını bir düzen içersinde sokarak rahat bir yaşam sürdürebilirler. Olasılığı düşük olanların tercih edilmesi sonucunda insanları olumsuz durumlar dahi beklemektedir.

olasılık
olasılık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu