Okul

Ölçü Birimleri İle İlgili Yazı

Ölçü birimleri hayatımızı kolaylaştırdıkları gibi her alanda doğru hesaplamanın ortaya çıkarak kullanımı yaygınlaştırmıştır. Ölçülerin eksiksiz doğru şekilde yapılmış olması ticareti geliştirerek yeni çalışma alanları sağlanmıştır. Uzunluklar dünyanın dört bir yanında eşit olması taleplerin doğru karşılanmasını sağladı. İnsanlar ihtiyaçlarını belirleyerek kullanmaya başlamışlardır. Uzun yıllar boyunca insanlar çeşitli ölçü birimlerini kullanarak hesaplarında doğruluk payı çok az şekilde gerçekleşmiştir.

Ülkemizde 26 Mart 1931 tarihinde yapılan yenilikle birlikte eski ölçü birimleri kaldırılarak yerine yeni ölçü birimleri getirilmiştir. Arşın olarak bilinen bir kulaç boyu yerine metre hesabı getirilip insanlar ihtiyaçları doğrultusunda yapabilir olmuşlardır. Metre sistemi mimari alanlarda olduğu gibi çeşitli ihtiyaçlarda da kullanılabilir oldu.

Ölçü birimleri insanların hayatlarına katkıları olmuştur. Modernleşme ve çağdaşlaşmak için doğru ölçü birimlerinin kullanılması önemli görüldü. Uluslararası alanlarda ticaretin yapılması sağlanılmış olur. Ölçü aletleri hayatımızı baştan sona değiştirerek ihtiyaçlarımızı daha doğru şekilde belirler olduk. Ölçümlerin doğru yapılması israfın önüne geçerek maddi anlamda da bütçemize destek olmuş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu