Okul

Olimpiyatların Ülkemize Katkıları Nelerdir

Çok büyük bir organizasyon olan Olimpiyatları organize etmek için ülkelerin adeta birbirleriyle yarıştığını hepimiz biliyoruz. Bunun altında yatan en büyük gerçek ekonomik olarak elde edilecek kazançtır. Bu kadar büyük çaplı bir organizasyonda çalışan ekip de o orantıda büyüktür, bu nedenle bir çok kişiye iş sahası açılmış oluyor.

Bu kadar büyük bir organizasyona bir çok ülkenin çeşitli dallardaki sporcularıyla gelmesi, Olimpiyatları kendi ülkelerinde yayınlamak isteyen basılı yada görsel medya mensuplarının katılımları ve canlı olarak bu olimpiyatları izlemek isteyenlerin katılımlarıyla nüfusun arttığını bu durumunda o kente ekonomik olarak gelir kazandırdığını düşünmemek mümkün değil.

Sporun dünya üzerindeki yerini düşünecek olursak bu kadar geniş çaplı bir katılımın bir çok spor dalında olması dünya çapında ses getirmekte. Bu müsabakaları kendi ülkelerinde yayınlayabilmek için yayın kuruluşlarının yayın haklarını almaları gerekmekte bu da gelir olarak ülkemize ve kente büyük ekonomik kazanç sağlamış olur.

Bir diğer açıdan bakacak olursak bu kadar çeşitli dallarda, çeşitli ülkelerden gelen sporcuların kaynaşması, kültürel açıdan ülkelerini tanıtmaları, ülkemizin dünyaya tanıtılması ve sporun bir çok kişiye sevdirilmesi manevi kazanç olmakla beraber sosyal ve çevresel kalkınmayı da içerir. Görüldüğü gibi Olimpiyatlar ülkelere oldukça geniş kapsamlı kazanç sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu