Okul

Oltu Taşı İşlemeciliği Hangi Yöreye İlimize Aittir

Ülkemiz yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengindir. Topraklarımızın altında bulunan madenler çıkartılarak işlenir, ekonomik olarak önemli katkı sağlar. Anadolu coğrafyasında yer alan mümbit platolarda değerli madenler çıkartılır işlenir. Çeşitli tesis, atölyede işlenerek insanlara sunulmaktadır. Büyük ilgi gören Oltu taşı hem yerli hem yabancı insanlara ulaştırılmaktadır.

Ülkemizdeki bulunan madenlerden çıkartılan taşların büyük pazar payı vardır. Yeraltından çıkartılan ekonomik kaynaklarımızın başında gelmektedir.

Oltu taşı Erzurum – Kars Platosundan çıkartılır. Erzurum ilinin Oltu ilçesinde yer alan bölgede yoğun olarak çıkartılmakta. Oltu taşı, çeşitli süsleme faaliyetlerinde ticaret faaliyetleri yapılır. Yöre halkının ekonomik geçimi için önemli gelir kaynağıdır. Ülkenin dört bir yanında turistik bölgelere ulaştırılarak satışları yapılmaktadır.

Oltu taşı yapısı bakımından siyah, tıkız, parlak ve kavlı biçimlerdeki taşlar tıraşlanarak biçim verilmektedir. Erzurum’da çıkartılan Oltu taşı süslemelerde altın ve gümüşle birlikte kullanılır. İşlenmesi zor olmasıyla birlikte oldukça sevilir. Çok çabuk kırılma özelliği olmasından özel aletlerle işlenerek kullanılır.

Oltu taşının özellikleri
Topraklardan çıkartıldığında çok yumuşak haldedir.
Hava ile temasında sertleşir.
İşlendikçe sertleşir.
Kullandıkça parlayan.
Genelde siyah ve kahverengine sahiptir.
Çıra gibi alevli olarak yanar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu