Okul

Olumsuz Hava Koşulları Ulaşımı Nasıl Etkiler

Ulaşım hayatımızın önemli parçalarındandır. Yolculuklarımızı yapmak için ulaşım araçlarından yararlanarak hareket ederiz. Çok kısa zaman diliminde gitmek istediğimiz yerde oluruz. İnsan olarak kendi imkanlarımız ile ulaşmamız çok zor olmasına rağmen bu kolaylıkla ulaştık. Ulaşım imkanları en çok hava koşullarından dolayı etkilenir. Deniz, hava, kara ulaşımı hava koşullarından dolayı engellenir. Hizmetler durduğu zaman insanlar işlerine gidemeyerek sorunlar yaşarlar.

Olumsuz hava koşullarının başında buzlanma, don olayları, sel, su baskınları, kar yağması, dolu yağması, toprak kayması gibi sebeplere bağlı olarak gerçekleşir. Hava şartlarının kötü olmasından dolayı ulaşım güvenliği azalır. Denizlerdeki fırtınalar gemilerin dengede durmasını önler, su almasına hatta akıntıya kapılıp batmasına sebep olabilir. Buzlanmalardan dolayı kara taşıtlarında kaymalar meydana gelerek kazalar olur. Olumsuz hava koşulları insan hayatına ciddi miktarda zarar vermektedir.

Olumsuz hava koşulundan dolayı ulaşımlar aksama ve durma noktasına gelir. Genellikle işlemez hale gelen hava koşulları insan yaşamına olumsuz iz bırakır. Karada tuzlama çalışmaları yapılarak don olaylarının önüne geçilmesi çalışılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu