Hayvanlar Alemi

Omurgalı Hayvanlar Nelerdir

Vücutlarında kemik ve kıkırdak iskelet bulunan gelişmiş canlılar grubunun adıdır. Doku ve organ gelişimi yüksek seviyede olmaktadır. Omurgası bulunan hayvanlar balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve diğer memeliler olmak üzere beş gruba ayrılırlar.

Balıklar: Tatlı ve tuzlu suda yaşayan canlı türüdür. Balık türlerinin bütün örnekleri omurgalı hayvanlara örnek olabilir. Yayın balığı, sazan ve alabalık tatlı suda yaşayacan balıktır. Balıkların vücutları pulları ile örülü olup kılçık olarak bildiğimiz iskelet sistemine sahiptirler.

Kurbağalar: Nehir ve göl kenarların yaşamaktadırlar. Kurak bölgelerde çok nadir görülürler yeşillik ormanlık alanlarda sık sık karşılaşılabilen canlı türüdür. Arka bacakları ile düzebilirler ve kendi boylarının 50katı daha uzağa zıplayabilirler.

Sürüngenler: Omurgalı hayvanlar arasında yer alır yılan, timsah, kertenkele, kaplumbağa canlı türleridir. Genelde yaşam alanları sıcak bölgelerdir. Yerde sürünerek hareket ettiklerinden dolayı sürüngenler sınıfına girmiktedirler. Yumurta ile çoğalır beslenmeleri etçil ve otçullardır.

Kuşlar: Omurgalı hayvanlar türüne girmektedirler. Kümes hayvanları diğer kuşlar gibi uçamazlar yumurtalarından ve etlerinden faydalanılır. Doğada yaşayan kuş türleri uçabilirler isleket ve kemik sistemine sahiptirler. Kaz, örnek, martı, pelikan gibi kuş türleri perde ayaklıdır.

Memeliler: Çiftleşerek çoğalır ve doğururlar. Bu tür canlılara kedi, köpek, at, inek, ayva, maymun gibi canlılar örnek verilebilir. Memeli hayvanların bir kısmı ot ile beslenirler diğer kısımda etçil olduklarından dolayı beslenmelerini etle yaparlar. Kemirgen canlılar ağaçların kök ve gövdelerini kemirerek beslenme ihtiyaçlarını karşılarlar bunlar fare, sincap, tavşan, kunduz gibi canlılardır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu