Okul

Atom Nedir

Atom maddenin niteliklerini oluşturan en küçük parçasıdır. Maddelerin en ufak parçacığı olan atomlar bölünemez özelliğine sahiptir. Gözle görülemeyen çok küçük parçacıklardan oluşur. Taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenmektedir. Evrende bulunan bütün maddeler atom parçacıklarının bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Yunanca olan atomos kelimesinden türeyip Türkçe’de atom kelimesini almıştır.

Modern atom teorisinin babası olarak John Dalton tarafından bulunmuştur. Atom parçacıklarının bölünemez kuralını 1803 yılında bulup ispatlamıştır.

John Dalton: Atom’un ilk bilimsel araştırmasını ben yaptım. Atomlar içi dolu kürelere benzetilmektedir.

John Josep Thomson: Atomun küçük parçacıklardan oluştuğunu bulup. Üzümlü keke benzetip model çizmiştir. Kek pozitif yük olurken, üstündeki üzüm taneleride negatif yüktür.

Ernest Rufherford: Thomson’un atom modelinin doğru olmadığını düşünürdü. Elektronlar çekirdeğin etrafında güneş sisteminde olduğu gibi hareket etmektedirler. Elektronlar ile çekirdek arasında çekim kuvveti olması karadeliği anımsatmaktadır.

Niels Bohr: Elektronlar çekirdeğin etrafında belirsiz halde dolaşamazlar. Belirli bir katman çevresinde aynı düzende döndüklerini belirtmiştir.

Marie Curie: Atomun daha küçük parçacıklarına bölünme tezlerini geçersiz kılıp radyum’u daha küçük parçalara bölmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu