Okul

Ön Yargı İle İlgili Deneme

Ön yargı insanların birbirine karşı acımasız davranmasıdır. Tanımadan etmeden olayları dahi anlamadan insanlar hakkında yargıda bulunmaktır. İnsanlar kalıplaşmış düşüncelerle başkalarına yaklaşırlarsa sorunların ardı arkası kesilmek bilmez. Bir olay veya bir kişi yüzünden bir toplumu cezalandırmak gibidir. Her insanın huyu suyu bir olmayacağı gibi farklı karaktere sahip olabilirler. Bu düşünceler toplumsal huzursuzluğa yol açar. Bir kişi hakkında ön yargılı davranmak o kişiyi incitmekten farksızdır. Bilmeden etmeden ön yargılı yaklaşılan olaylar çözüme değil sorunlara neden olmaktadır.

Ön yargı sadece tanımadığımız insanlara değil tanıdıklarımıza da zarar verir. Örneğin bir annenin kızım sen yemek yapmazsın diyerek ön yargılı yaklaşması gibidir. Ön yargılı davranmak insanları kırıp onları üzmekten farksızdır. Kızına yemek yapmayacağını söyleyerek cesaretini kırmaktadır. Kızın annesinin sözünü dinleyerek hayallerine ulaşmasını engeller. Ebeveynler aile içinde ön yargılı yaklaştıkları oluyor.

Bazen ön yargı insanlara yol gösterebilir. Bir babanın kızını arkadaşlarına karşı uyarması gibidir. Geri dönüşü olmayacak durumlarda ön yargı insanı tedbire itebilir. Geri dönüşü olabilen durumlarda ön yargılı yaklaşmamak gerek. Kızına vereceği nasihatler ileri de çok işine yarayabilir. Bugün olmasa dahi geleceğinde sorunları aşmasına yardımcı olacaktır.

İster istemez her insanda az çok bulunur. Düşüncelerini karşı tarafa ilettikleri oluyor. İnsanlar çok fazla etkilenmemeyi öğrenerek hareket etmelidir. Huylu huyundan vazgeçmez ama çeki düzen verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu